Sıkça Sorulan Sorular

Çift Anadal Programı (ÇAP) İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

SORU : Not ortalamamı yükseltmek amacıyla birinci veya ikinci sınıfı tekrar edip ÇAP programına başvurabilir miyim?

CEVAP : Hayır. ÇAP Senato Uygulama Esaslarının 4.maddesine göre, üçüncü sınıftan hiç ders alınmamış olsa bile üçüncü senesini okuyanlar ÇAP için başvuramazlar.

SORU : İTÜ’de ikinci yılım ve ikinci sınıf öğrencisiyim. Üçüncü veya daha yukarı sınıflardan ders almam, ÇAP için başvurmamı engeller mi?

CEVAP : Hayır, ÇAP için başvurabilirsiniz.

SORU : Birinci (veya ikinci) sınıfın sonunda ÇAP için başvurmak istiyorum. Bunun için 1. Anadalımda nasıl bir yol izlemem gerekir?

CEVAP : Öncelikle not ortalamanızı mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışın (birinci yıl sonunda en az 35, ikinci yıl sonunda en az 75 krediyi tamamlamanız ve genel not ortalamanızın en az 3.00 olması gerektiğini unutmayınız). Bunun dışında, 1. Anadal Programınızın 1. ve 2. yılında seçimli dersler varsa, bu derslerden 2. Anadalda eşdeğeri olan dersleri seçmeye özen gösteriniz. Böylece 2. Anadaldan almanız gereken kredi sayısı azalacaktır. ÇAP yapmayı düşündüğünüz 2. Anadalın sizin okuduğunuz 1.Anadal öğrencileri için hazırlanan ÇAP programını incelemeniz, size bu konuda yol gösterecektir. Eğer 2. Anadala ait bir ÇAP Programı henüz hazırlanmamışsa, 2. Anadalın dört yıllık ders planını (seçimli dersler dahil) incelemeniz ve 2. Anadalın ÇAP danışmanına danışmanız yararlı olacaktır.

SORU : ÇAP öğrencisiyim. Devam ettiğim iki anadalda birbirinin eşdeğeri olduğunu düşündüğüm bir ders olduğunda ne yapmalıyım?

CEVAP : Dersi alıp geçtiyseniz, diğer Anadal Fakültesine bir dilekçeyle başvurup muafiyet talebinde bulununuz. Eğer dersin içeriği yeterli bulunursa o dersten muaf tutulabilirsiniz.